Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

гр.Радомир, 09.01.2015 г.

 

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Радомирският районен съд, гражданска колегия, пети състав, в публичното заседание на 9 декември две хиляди и четиринадесета година, в състав:

 

                                                                        Районен съдия: А. И.

 

 

с участието на секретаря Т.П., като разгледа гражданско дело № 533  по описа за 2014 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Искът е с правно основание чл.422, ал.1, вр. с чл.415, ал.1ГПК.

 

По изложените в исковата молба от ищеца „Н.с.“ ЕАД, ***1160078, с адрес на управление: гр.С., бул.“Ц. Б. .“, № ., ет.., представлявано от изп.директор Д. М., чрез управителя на клон С.- М. инж.А. А., чрез пълномощника си юрисконсулт В. Ч., с адрес за призоваване: гр.Дупница, ул.“Св.И. Р.“, № 20, и доразвити в съдебно заседание от неговия процесуален представител обстоятелства и съображения, е предявен иск против ответника „Д.-.“ ЕАД, ЕИК ., със седалище и адрес на управление: гр.Р., Индустриална зона, с управител П. Е. Б., с който моли съда  да постанови решение, с което да бъде признато за установено по отношение на ответника, съществуването на вземане по заповед за изпълнение на парично вземане по чл.410 ГПК, издадена по ч.гр.д. № ./2014 г. по описа на РРС, за сумата от 1 591.43 лв. с ДДС по Договор за наем от 31.01.2008 г., ведно със законната лихва върху главницата за периода от изпадане в забава до предявяване на заявлението по чл.410 ГПК, в размер на 571.95 лв., както и законната лихва до окончателното погасяване на задължението и да му бъдат присъдени направените по делото разноски.

Ответникът „Д.-.“ ЕООД, гр.Р., чрез своя процесуален представител- адв.А. Ч., от САК, с отговора си по чл.131, ал.1 ГПК и в съдебно заседание, е изразил становище, че искът е неоснователен и като такъв следва да бъде отхвърлен, като се позовава на изтекла погасителна давност. Направено е искане за присъждане на направените по делото разноски.

Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства по реда на чл.12 и чл.235 ГПК , намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Претенцията на ищеца се основава на сключен между страните договор за наем от 31.01.2008 г., с който „Напоителни системи“ АД, клон П., на основание решение на Съвета на директорите на „Н. с.“, ЕАД- т.2.4 от 27.04.2005 г., в качеството си на наемодател, е предоставил на ответника „Д.-.“ ЕООД, гр.Р., в качеството на наемател, следния недвижим имот: Язовир Б. и прилежащ К.находящи се в землището на с.Б., общ.К., обл.К., с цел извършване на рибностопанска дейност по реда на същия договор. Наемната цена, която следва да бъде заплащана от наемателя /ответника/, съгласно чл.3 от договора е 9 079.84 лв. годишно без ДДС. Договорът е сключен за срок от една година, като с анекс от 08.03.2010 г. е продължен с още една година при същите условия. Ищецът твърди, че след изтичане на срока наемателят не е освободил веднага наетия имот, като е продължил да го ползва за периода от 01.09.2010 г., до 12.09.2010 г. Според ищеца наемната сума за този период възлиза на 1 315.86 лв. с ДДС. За наемната цена и за изразходваната ел.енергия на наемателя били издадени фактури за следните суми: фактура № ./12.10.2010 г.- 1 315.86 лв., фактура № ./13.10.2010 г.- 63.83 лв., фактура №  ./29.09.2010 г.- 42.59 лв., фактура № ./30.08.2010 г.- 39.92 лв. и фактура № ./30.07.2010 г.- 47.06 лв.като първата от тях е за неплатен наем, а останалите- за непратена ел.енергия. Фактурите били изпратени заедно с покана за изплащане на дължимата сума и били получени на адреса от ответника на 05.12.2013 г., видно от пощенското клеймо. Документацията, заедно с пощенските съобщения, е приложена по делото, като не е налице оспорване от страна на ответника.

Със заявление за издаване на заповед за изпълнение по реда на чл.410 ГПК ищецът е направил искане за издаване на заповед за изпълнение на парично задължение за сумата от 1 591.43 лв. по Договора за наем от 31.01.2008 г., ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на подаване на заявлението- 26.03.2014 г., до окончателното изплащане на сумата. Въз основа на заявлението е издадена заповед № ./30.05.2014 г., по ч. гр. д. №./2014 г. на РРС. Ответникът е подал в срока по чл.414, ал.1 ГПК възражение против така издадената заповед за изпълнение, което е довело до предявяване на настоящия иск от ищеца в срока по чл.415, ал.1 ГПК.

Ответникът не е оспорил обстоятелството, че на 16.03.2009 г. едноличния собственик на „Д.-.“ ЕООД П.Е. Б. е взел решение за преобразуване на дружеството по реда на чл.264 от Търговския закон, чрез промяна на правната форма, а именно- в ЕАД. Актуалното състояние на дружеството е видно и от представеното извлечение от търговския регистър. Становището на ответната страна свързано с неоснователността на исковата претенция е свързано с изтекла погасителна давност. Сочи се разпоредбата на чл.236, ал.1 ЗЗД, според която, ако след изтичане на наемния срок използуването на вещта продължи със знанието и без противопоставяне на наемодателя, договорът се счита продължен за неопределен срок. На хипотезата на този текст се е позовала и ищцовата страна, като приложението й безспорно е налице и за претендирания период договорът е бил продължен при същите условия. В чл.4, ал.1 от договора плащането е уредено по следния начин: „чл.4 (1) Наемателят заплаща авансово на Наемодателя първата годишна наемна вноска в момента на сключването на договора.“, а съгласно ал.2, останалите годишни наемни вноски се заплащат авансово най- късно до 20 число на месеца и годината, следващ този, през който е ползван имота. При тези обстоятелства, според ответника, началната дата, от която вземането е станало изискуемо и от която е започнала да тече давността, съгласно чл.114, ал.1 ЗЗД, е 20.09.2010 г. Настоящият съдебен състав споделя становището на ответника. Съгласно разпоредбата на чл.111, б.“в“ от ЗЗД, вземанията за наем за лихви и други периодични плащания се погасяват с изтичането на тригодишната давност. Предвид цитираната разпоредба на чл.4, ал.2 от договора и предвид това, че искането е за наем за м.септември 2010 г., изискуемостта на задължението възниква на 20-то число на следващия месец, а именно- на 20.10.2010 г., като погасителната давност е изтекла съответно на 20.10.2013 г. От доказателствата по делото не може да се направи извод, че през този период давността е била прекъсвана чрез осъществяване на някои от действията, изчерпателно изброени в чл.116 ЗЗД, а именно: а) с признаване на вземането от длъжника; б) с предявяване на иск или възражение или на искане за почване на помирително производство; в) с предприемане на действия за принудително изпълнение, и които действия евентуално биха довели до прекъсване на давността и стартирането на нова такава, съгласно чл.117 ЗЗД.

Видно от подаденото заявление за издаване заповед за изпълнение по чл.410 ГПК, същото е постъпило в съда с вх. № . на 09.05.2014 г., т.е.- след датата на изтичане на давността- 20.10.2013 г.

С оглед неоснователността на основния иск следва да бъде отхвърлен и искът за лихви, тъй като същият е акцесорен и не би могъл да бъде уважен при отхвърляне на основния.

Предвид изхода на делото и на основание чл.78, ал.3 ГПК, ищецът следва да бъде осъден да заплати на ответника направените в настоящото производство разноски, в съответствие с отхвърлената част на иска, които възлизат на 500 лв.- за изплатено адвокатско възнаграждение.

Водим от гореизложеното, съдът

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

Р   Е   Ш   И   :

 

 

ОТХВЪРЛЯ като неоснователен и недоказан иска на ищеца „Н.с.“ ЕАД, ***1160078, с адрес на управление: гр.С., бул.“Ц. Б. .“, №., ет.., представлявано от изп.директор Д. М., чрез управителя на клон С.- М. инж.А. А., чрез пълномощника си юрисконсулт В.Ч., с адрес за призоваване: гр.Д., ул.“Св.И. Р.“, № ., против ответника „Д.-.“ ЕАД, ЕИК ., със седалище и адрес на управление: гр.Р., Индустриална зона, с управител П. Е. Б., с който моли съда  да постанови решение, с което да бъде признато за установено по отношение на ответника, съществуването на вземане по заповед за изпълнение на парично вземане по чл.410 ГПК, издадена по ч.гр.д. № ./2014 г. по описа на РРС, за сумата от 1 591.43 лв. /хиляда петстотин деветдесет и един лева и четиридесет и три стотинки/ с ДДС по Договор за наем от 31.01.2008 г., ведно със законната лихва върху главницата за периода от изпадане в забава до предявяване на заявлението по чл.410 ГПК, в размер на 571.95 лв. /петстотин седемдесет и един лева и деветдесет и пет стотинки/, както и законната лихва до окончателното погасяване на задължението.

ОСЪЖДА „Н.с.“ ЕАД, ***., с адрес на управление: гр.С., бул.“Ц. Б. . № ., ет.., представлявано от изп.директор Д. М., чрез управителя на клон С.- М. инж.А. А., чрез пълномощника си юрисконсулт В. Ч., с адрес за призоваване: гр.Д., ул.“Св.И. Ри.“, № ., да заплати на „Д.-.“ ЕООД, ЕИК ., със седалище и адрес на управление: гр.Р., Индустриална зона, с управител Пл. Е. Б., сумата от 500 лв. /петстотин лева/- направени разноски по делото.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Пернишки окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                                       

        

                                     

                                   Районен съдия:

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА.

/В.К/