Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр. Радомир, 21.01.2015 г.

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

         РАДОМИРСКИ РАЙОНЕН СЪД, ІІІ състав в публично съдебно заседание на четиринадесети януари две хиляди и петнадесета година, в състав:

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: Л.С.

При секретаря Т.П. и с участието на прокурора В. М. като разгледа гр. д. № 835/2014 г. по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е по искане с правна квалификация чл. 19, ал. 1 от Закона за гражданската регистрация.

         Образувано е по молба на К.-Т.К.М., ЕГН *********, в качеството ми на баща и законен представител на Й.Д.М., ЕГН **********, с постоянен адрес: гр. Радомир, ул. И.К. № ..  При заинтересована страна О.Р. и контролираща страна – Районна прокуратура - Радомир.

         Молителят твърди, че й.Д.М. е роден на *** г. в гр. М., Г., за което е съставен акт за раждане № ./09.10.2014 г. на о.Р. Имената на детето са записани както следва : лично име – Й.Д. и фамилно име – М.. Не е вписано бащино име на детето. Предвид обстоятелството, че детето е български гражданин, както и че братята му имат вписани бащини имена, искането към съда е да допусне вписването като бащино име в акта за раждане на детето Й.Д.М. – „К.”.

                   В съдебно заседание молителят, редовно призован не се е явил.

                  Районна прокуратура – Радомир изразява становище за основателност на молбата. Предлага на съда да я уважи.

                  О.Р. счита молбата за основателна и предлага на съда да я уважи.

         Съдът като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, взе предвид наведените от страните съображения и обсъди събраните по делото доказателства намери следното:

         Молбата е процесуално допустима. Разгледана по същество е основателна по следните съображения:

         Съгласно чл. 19, ал. 1 от ЗГР промяна на име се допуска от съда, когато важни обстоятелства налагат това.

         Като важни обстоятелства следва да се преценяват фактите от действителността, които водят до създаване на трайни или значителни неудобства и затруднения от всякакъв характер /практически, емоционален, семеен и т. н./, произтичащи от носенето на определено лично, бащино или фамилно име, които да могат да бъдат преодолени с исканата промяна на същото.

         В конкретния случай като важно обстоятелство, налагащо добавяне като бащино името на бащата на молителя, се сочи, че същият е български гражданин и братята му също носят бащино име съгласно разпоредбите на ЗГР.

         От представения по делото препис от акт за раждане № ../09.10.2014 г. е видно, че молителят Й.Д.М. е роден на *** г. в гр. М., Г. и е вписан с лично име Й.Д. и фамилно име – М.. Не е вписано бащино име на детето. Установява се също, че баща на детето е К. – Т.К.М., а майка – А.Х.. Молителят е български гражданин.

         Видно от представените удостоверения за раждане, издадени въз основа на актове за раждане с №№ ./05.06.2007 г. и ./15.08.2013 г. на о.Р.Й.Д.М. има двама братя, които също са с вписани бащини имена – едно от имената на бащата, със съответната надставка за мъжки род, а именно „Калинов”.

         Съгласно чл. 9, ал. 1 от ЗГР името на български гражданин, роден на територията на РБ се състои от собствено, бащино и фамилно име. Няма законова забрана името на български гражданин, роден извън територията на РБ също да се състои от собствено, бащино и фамилно име. Братята на молителя са родени извън територията на РБ и също имат вписано бащино име. Семейната именна традиция, съдът преценява като важно  обстоятелства по смисъла на чл. 19, ал. 1 от ЗГР, налагащо вписване на бащино име в името на молителя Й.Д.М..

         Съгласно чл. 13 от ЗГР Бащиното име на всяко лице се образува от собственото име на бащата и се вписва с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен когато собственото име на бащата не позволява поставянето на тези окончания или те противоречат на семейните, етническите или религиозните традиции на родителите.

         Името на бащата е К. – Т.. Предвид цитираната разпоредба съдът счита, че вписване като бащино име на молителя „К.” няма да противоречи на императивните разпоредби на закона.

         Предвид изложеното съдът намира депозираната молба за основателна, поради което следва да бъде уважена, като се допусне промяна на името на молителя и вписване като бащино име – „Калинов”.

                   По изложените съображения, съдът

Р  Е  Ш  И

         ДОПУСКА ПРОМЯНА на основание чл. 19, ал. 1 от ЗГР в името на Й.Д.М., ЕГН ********** като добавя като бащино име К..

         ПРЕПИС от решението след влизането му в сила да се изпрати на О.Р. и Бюро „Съдимост” при Районен съд – Радомир.

         РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Пернишки окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/

Вярно с оригинала,

Секретар/И.С./