Р Е Ш Е Н И Е

 

          № 60                                 27. 02. 2015г.                             град Перник

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пернишкият окръжен съд

на 27. 01. 2015г.,

в публичното съдебно заседание в следния състав :

                                                              Председател :  Милена Даскалова

                                                                     Членове :  Красимир Маринов

                                                                                        Методи Величков

Секретар : Мария С.,

като разгледа докладваното от съдия Методи Величков, въззивно гражданско дело № 1003 по описа за 2014г., за да се произнесе взе предвид следното :

С решение № 306 от 24. 10. 2014г., постановено по гр. д. № 243 / 2014г. по описа на Радомирския районен съд е отхвърлен като неоснователен предявеният по чл. 422, вр. с чл. 415 от ГПК, иск за признаване за установено, че В.К.Д. ***, дължи на “Ю.Б.” АД ***, сумите : 971,33лв. - главница по договор за издаване на кредитна карта “Euroline” от 30. 03. 2005г., 59,89 лв. - договорна лихва за периода от 30. 03. 2005г. -  13. 12. 2013г.,  56,60лв. - наказателна лихва за периода от 30. 03. 2005г. - 13. 12. 2013г. и такси за периода 30. 03. 2005г. - 13. 12. 2013г., за които суми е издадена заповед за изпълнение на парично задължение по ч. гр. д. № 135 / 2014г. по описа на Районен съд – гр. Радомир.

Недоволно от решението е останало “Ю.Б.” АД ***, който чрез пълномощника си адвокат Св. Златанов го е обжалвал изцяло. Моли същото да бъде отменено като незаконосъобразно и неправилно, поради допуснато съществено процесуално нарушение и поради нарушение на материалния закон и да бъде уважен предявения установителен иск. Моли да му бъдат присъдени направените в исковото производство разноски.

Поддържа въззивната жалба и в съдебно заседание, чрез адвокат Пл. Бахчеванов.

Противната страна В.В.К.Д. е подал писмен отговор, с който оспорва въззивната жалба и моли решението да бъде потвърдено. Моли да му се присъдят и направените разноски по делото.

Същият поддържа писмения си отговор и в съдебно заседание.

За да постанови решението си, Радомирският районен съд е приел следното:

Приел е, че искът е допустим, тъй като за процесните суми е водено заповедно производство по реда на чл. 410 от ГПК по описа на  РРС, възражението е постъпило в срок и искът е предявен в срок.

Въз основа на приложения договор за продажба на предприятие от 24. 03. 2005г., е приел, че “Българска пощенска банка” е правоприемник на “Бългериън Ритейл Сървисиз” АД, като впоследствие името на “Пощенска банка” е променено на “Юробанк и Еф Джи България” АД, която пък е била преименувана на “Юробанк България”. В тази връзка е отбелязал, че ищецът се легитимира като правоприемник на “Бългериън  Рител Сървисиз” по сключените  от това дружество сделки с кредитни карти, с лого “Euroline” , считано от влизане в сила на на договора за прехвърляне на предприятието  - от 00.00ч. на 26. 03. 2005г., съгласно т.4.1 от договора.

Въз основа на представеното по делото заявление от 29. 12. 2004г., съдът е приел, че ответникът е депозирал същото за издаване на кредитна карта на 29. 12. 2004г., като е поискал извършване на първа транзакция в полза на “Технокомерс” в размер на 765,55лв. Съдът е отбелязал, че това заявление е било уважено и е била издадена кредитна карта на В.Д., както и че сумата от 765,55лв. е била преведена от кредитната институция за закупуване на движими вещи от него.

Съдът е отбелязал, че представените от ищеца общи условия представляват общи правила за издаване и ползване на кредитната карта “Euroline”, но от тях не се установява какво е било задължението на ответника по сключения договор. Съдът е отбелязал, че по делото не са представени доказателства, от които от които да е видно кога, как и при какви условия, ответникът е следвало да върне заетата сума, какви лихви и такси и следвало да заплаща във връзка с ползването на кредитната карта, както и че липсват доказателства той да е бил запознат с такива условия и да се е съгласил с тях.

Радомирският районен съд е отбелязал, че представеното извлечение от счетоводните книги на ищеца, не установява тези обстоятелства. Отбелязал е, че то не представлява счетоводен документ по смисъла на чл. от Закона за счетоводството, а е частен свидетелстващ документ, като отразеното в него е оспорено от ответника. Съгласно чл. 182 ГПК и чл. 55, ал.1 от Търговски закон е приел, че записването в счетоводните книги на ищеца, удостоверяващо изгодно за него обстоятелство има доказателствена сила, когато същият докаже, че счетоводството е водено редовно. Отбелязал е, че вещото лице по назначената съдебно – счетоводна експертиза е извършило проверка на място на адреса на управление на дружеството, но не му е бил предоставен достъп до счетоводството и не са му били предоставени данни за счетоводните записвания за процесния период, поради което вещото лице е било в обективна невъзможност да извърши проверка и да даде отговор дали счетоводството е водено редовно. Съдът е посочил, че изводите на вещото лице в представената експертиза, за дължимите от ответника суми, се основават само на извлечението от сметката на ответника, съхраняваща се при ищеца.

Съдът е отбелязал, че след като доказателствената тежест за доказване на иска е била върху ищеца и същият не е установил редовното водене на счетоводството, то претенцията на ищеца се явява неоснователна, поради което е направил извод, че искът следва да се отхвърли като неоснователен.

    С оглед изхода на делото е посочил, че на ищеца не следва да се присъждат разноски.

След като взе предвид направените с жалбата възражения и по реда на чл. 269 от ГПК , Пернишкият окръжен съд, приема за установено следното :

Въззивната жалба се явява редовна и процесуално допустима – подадена е от активно легитимирана страна, имаща правен интерес от обжалването, в преклузивния срок за обжалване и подлежи на разглеждане по същество.

Извършвайки служебно проверка за валидността на обжалваното решение, по реда на чл. 269 ГПК, Пернишкият окръжен съд намира, че обжалваното решение се явява валидно и допустимо.

Съгласно разпоредбата на чл. 269 от ГПК, по въпросите за незаконосъобразност на обжалваното решение, въззивният съд е ограничен от изложеното в жалбата :

Само първият довод, развит във въззивната жалба, че ответникът е бил запознат с Общите условия, се явява основателен. Видно от приложените заявление за издаване на кредитна карта, в предпоследното каре, картодържателят е декларирал, че е запознат с общите условия на договора и разбира, че BRS има право да отхвърли настоящето заявление, без да посочи причина за това, след което е положен неговия подпис. Тези общи условия /дребен шрифт/ са приложени на гърба на заявлението /гърба на л.9 от делото/.

Доводите във въззивната жалба, с които жалбоподателят се позовава на тези Общи условия, за установяване основателността на иска, се явяват неоснователни. В последното каре на общите условия за отбелязани размерите на различните видове такси, както и размерите на лихвените проценти /за покупки и за теглене в брой/, но от тях не може да се направи извод нито какъв размер на кредит е ползвал картодържателят В.Д., нито какъв е размера на неговите задължения. Що се отнася до позоваването на чл. 16, ал.1, б. “Б” от тези Общи условия, Пернишкият окръжен съд следва да отбележи следните две обстоятелства : Обстоятелството, че там е предвидено невъзможност за оспорване от страна на картодържателя на месечното извлечение на сметката, ако то не е било оспорено в период от 30 дни от получаването му, е неоснователно. Тази клауза не може да дерогира възможността за оспорване на задължението в заповедното производство, чрез подаването на възражение по реда на чл. 414 от ГПК, както е сторено. Второто обстоятелство е, че по делото липсват доказателства за връчването на което и да било месечно извлечение до В. Д..

Приложеното към заключението на вещото лице Н.И., извлечение, е било предоставено на вещото лице от страна на ищцовото дружество и то има характер на частен документ, но след като на вещото лице не е бил осигурен достъп до счетоводството на банката, по нейна вина, то няма данни счетоводството да е водено редовно.

Освен това съдът следва да отбележи, че има разминаване в сумите : в това извлечение е посочена като дължима сумата 5116,20лв., от която : 971, 33лв. дължими като главница, 1760,01лв. дължими като договорна лихва и 2384,86лв. дължими като такси, а в исковата молба, базираща се на заявлението за издаване на заповед за изпълнение по реда на чл.410 ГПК, както и в самата заповед, като дължима сума е посочена 5116,20лв., от която : 971,33лв. главница, 59,89 договорна лихва, 56,60лв. наказателна лихва и 4028,38лв. такси.

Следователно ищецът не е доказал основателността на иска си и неговия размер, поради което обжалваното решение се явява правилно и законосъобразно.

Въззивната жалба се явява неоснователна, а обжалваното решение следва да бъде потвърдено.

Въззиваемият ответник претендира присъждане на разноски, но по делото няма доказателства да е направил такива

На основание чл. 280, ал.2, предл. 1-во от ГПК решението не подлежи на касационно обжалване /всеки от обективно съединените искове е с цена под 5000лв./.

Водим от гореизложеното и в същия смисъл, съдът

 

Р   Е   Ш   И:

 

Потвърждава решение № 306 от 24. 10. 2014г., постановено по гр. д. № 243 / 2014г. по описа на Радомирския районен съд.

Решението не подлежи на обжалване.

 

Председател :

 

   Членове : 1.

 

                                                                2.